Fajerwerki mogą być bezpieczne

Największym mitem związanym z fajerwerkami jest twierdzenie, że są one niebezpieczne. Na co dzień bowiem mamy do czynienia z tuzinem rzeczy, które są zdecydowanie bardziej dla nas niebezpieczne, na przykład samochody. Samochodem można zabić i w samochodzie można się zabić, a jednak nikt z ich powodu nie histeryzuje. Dlaczego? Ponieważ samochody są produkowane przez korporacje spełniające wszystkie wyśrubowane normy bezpieczeństwa, ich produkty są dokładnie badane, a do tego konieczne jest wykonywanie regularnych przeglądów, by pojazdy na pewno były w pełni sprawne. Fajerwerki można do nich porównać, ponieważ one też powinny przechodzić bardzo dokładne procedury zapewniające nam bezpieczeństwo.
Legalne fajerwerki

Najważniejsze rozróżnienie, jakie trzeba tutaj wprowadzić, to podział na sztuczne ognie pochodzące ze źródeł legalnych i na te niewiadomego lub szemranego pochodzenia. Jeśli kupujemy nasze produkty w hurtowniach internetowych czy u sprawdzonych przedawców, nasze sztuczne ognie będą posiadały wszystkie wymagane atesty i będziemy mieli pewność, że tak jak samochód zaraz po wyjeździe ze stacji diagnostycznej, będzie w pełni sprawny i nie będzie się zachowywał w sposób nieprzewidywalny.
Trzeba mieć tutaj jeszcze na uwadze oczywiście czynnik ludzki, ponieważ w samochodzie możemy się rozpędzić i uderzyć w drzewo, a z fajerwerkami możemy robić jakieś niemądre rzeczy i doprowadzić do ich wybuchu w sposób normalny, ale w czasie znajdowania się w naszej ręce. Pytanie tylko, czy w takim przypadku niebezpieczeństwo związane było z samymi fajerwerkami, czy raczej z głupotą ludzką, prawdziwym powodem powstania nieszczęścia?

Bezpieczne fajerwerki
Decydując się na zakup fajerwerków, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na bezpieczeństwo obchodzenia się z nimi. Wbrew obiegowej opinii, fajerwerki wcale nie są czymś specjalnie groźnym i można spokojnie sobie z nimi dawać radę bez jakiegokolwiek narażania swojego zdrowia chociażby na najmniejszy uszczerbek. Istnieje tutaj tylko jedno ale, ponieważ żeby korzystanie z fajerwerków było realnie takie bezpieczne, musimy mieć absolutną pewność, że wykorzystujemy przedmioty wyprodukowane w sposób prawidłowy, odpowiednio atestowane, a potem przechowywane w odpowiednich warunkach. To właśnie nieprawidłowe przechowywanie fajerwerków jest często powodem ich złego stanu technicznego i możliwości wybuchu w sytuacji, kiedy nie powinno było do tego dojść.
Gdzie kupimy bezpieczny towar?
Nikt z nas raczej nie będzie przechowywał fajerwerków przez dłuższy czas i tak naprawdę naszym zadaniem, oprócz ich późniejszej odpowiedniej usługi, jest przede wszystkim kupić fajerwerki w odpowiednim źródle. Takim źródłem są zawsze sklepy posiadające odpowiednie atesty, na pewno nie bazary. Zdecydowanie najlepszą opcja są zawsze hurtownie internetowe z fajerwerkami, ponieważ tam sprzedaje się ich najwięcej i tam właśnie mamy do czynienia z towarem z najbardziej pewnych źródeł. Teoretycznie rzecz biorąc, wszyscy sprzedawcy fajerwerków są kontrolowani przez państwo, ale w rzeczywistości wygląda to bardzo różnie i często kończy się to tak, że kontrolom podlegają tylko największe podmioty. My powinniśmy kupować właśnie od tych największych podmiotów. Nie muszą to być najwięksi z największych – byle był to porządny sklep internetowy.